Perşembe, Nisan 18

Bakan Tunç’tan gözaltındaki Polat çiftiyle ilgili açıklama: İşledikleri suçlar iddianamede ortaya çıkacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kara para aklama suçlamasıyla gözaltına olan Engin-Dilan Polat çifti hakkında konuştu. Tunç, “Kendilerinin, yakınlarının ve şirketlerinin malvarlıklarına tedbir konuldu. Soruşturma sonucunda iddianame ile hangi suçların işlendiği ortaya çıkacak.” dedi.

Bir süredir haklarında çeşitli iddialar ortaya atılan Dilan ve Engin Polat çifti, kara para aklama suçlamasıyla önceki gün düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Gündeme bomba gibi düşen bu gelişmeyle ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da değerlendirmelerde bulundu.

“HANGİ SUÇLARI İŞLEDİKLERİ ORTAYA ÇIKACAK”

Polat çifti ve şirketleriyle ilgili MASAK raporunun olduğunu belirten ve Hürriyet’e konuşan Bakan Tunç, “Bu kişilere ve şirketlerine ait şüpheli işlemler tek tek tespit edildi. Adli kontrol ve gözaltı işlemleri yapıldı. Kendilerinin, yakınlarının ve şirketlerinin malvarlıklarına tedbir konuldu. Bu soruşturmayı bekleyelim ve hangi suçlarda muhatap olduklarını görelim. Soruşturma sonucunda iddianame ile hangi suçların işlendiği ortaya çıkacak.” dedi.

Bakan Tunç'tan gözaltındaki Polat çiftiyle ilgili açıklama: İşledikleri suçlar iddianamede ortaya çıkacak

SABAHA KARŞI GÖZALTINA ALINDILAR

Suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak, kara para aklamak ve vergi kanununa muhalefet suçlarıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan Dilan- Engin Polat çiftine yönelik yapılan operasyonda 17 şüpheli gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Polat ailesi hakkında yürütülen operasyon ve çalışmalara ilişkin yeni detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Dilan Polat’ın evinde yapılan aramalarda 80 sayfa dokümana el konuldu. Şirket ortağı Zümrüt Yerebakan’ın evinde 10 bin dolar, Zekai Tepe’nin evinde 1 adet hard disk ve 350 tabanca mermisi, Ahmet Gün’ün evinde ise 36 adet hesap dökümü 120 bin lira ile 1 adet laptop ele geçirildi.

Bakan Tunç'tan gözaltındaki Polat çiftiyle ilgili açıklama: İşledikleri suçlar iddianamede ortaya çıkacak

27 FİRMANIN TÜM MAL VARLIĞINA TEDBİR KONULDU

İddiaya göre, MASAK’ın yaptığı incelemede 5 şirket üzerinden sahte fatura yöntemiyle Engin Polat’a ait MİLDA gayrimenkul şirketine 200 milyon lira aktarıldı. Polis ekipleri bu konuda detaylı çalışma başlattı. Ayrıca araştırma süresince aralarında Polat ailesinden 13 kişinin de bulunduğu toplamda 41 şahsın ve 27 firmanın tüm mal varlığına tedbir konulduğu öğrenildi. Öte yandan Polat ailesine ait araçlar İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünde sergilendi.

Bakan Tunç'tan gözaltındaki Polat çiftiyle ilgili açıklama: İşledikleri suçlar iddianamede ortaya çıkacak

GÖZALTI SAYISI 24’E YÜKSELDİ

Öte yandan İstanbul’da haklarında yakalama kararı bulunan 12 şüpheliden Nilgün Yılmaz, Metin Yılmaz ve Gürsel Yılmaz isimli 3 şüphelinin daha gözaltına alındığı öğrenildi. Ankara’daki 4 kişiyle de birlikte hakkında soruşturma yürütülenlerin sayısı 34’e yükselirken gözaltı sayısı ise 24 oldu. Ayrıca gözaltındakilerden 8’inin ise ifadelerinin tamamlandığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir