Pazartesi, Temmuz 15

İran, İslam İşbirliği Teşkilatı’na İsrail’e tam ambargo çağrısı yaptı

İsrail’in Gazze’de hastaneyi hedef aldığı saldırının ardından İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’dan ambargo çağrısı geldi. Abdullahiyan, İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarına karşı İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere petrol ambargosu dahil İsrail’e yönelik tam ambargo uygulanmasını istedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail‘in hastane saldırısı başta olmak üzere Gazze’de işlediği savaş suçlarına karşı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelere petrol ambargosu dahil İsrail‘e yönelik tam ambargo çağrısında bulundu.

İSRAİL HASTANEYİ VURDU: 473 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Günlerdir Gazze’de sivilleri hedef alan İsrail bir kez daha savaş suçu işledi. Abluka altındaki kentte bulunan sayılı hastanelerden biri olan el-Ehli Baptist Hastanesi’ni İsrail savaş uçakları füzeyle vurdu. Katliamda 473 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI, S.ARABİSTAN’DA

İran Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, İİT’nin Gazze’deki durumla ilgili olağanüstü toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’ın Cidde kentine giden Abdullahiyan, burada İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile bir araya geldi. Abdullahiyan görüşmede, İsrail’in hastane saldırısı başta olmak üzere Gazze’de işlediği savaş suçlarını belgelemek ve bu suçların faili İsrailli yetkililerin uluslararası mahkemelerde yargılanmasına zemin hazırlamak için İİT bünyesinde bu konuyla ilgili hukuk ekibi oluşturulması gerektiğini kaydetti.

İRANLI BAKAN’DAN İSRAİL’E AMBARGO ÇAĞRISI

İranlı Bakan, İİT üyesi ülkeler tarafından İsrail’e karşı petrol ambargosu dahil tam ambargo uygulanması ve İsrail’in büyükelçilerinin sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu. İİT Genel Sekreteri Taha ise İsrail’in saldırılarına son vermek için İİT tarafından ortak tavır alınması gerektiğini belirtti.

TOPLANTI CİDDE’DE

Filistin-İsrail çatışmalarının ele alınacağı İslam İşbirliği Teşkilatı Açık Katılımlı İcra Komitesi Toplantısı bugün Cidde’de düzenlenecek. İsrail’in dün akşam Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği saldırıda 473 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir