Pazartesi, Temmuz 15

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun işçi alımı kurasından çıkan isim tepkilere neden oldu! Dakikalarca yuh çektiler

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun 1500 işçi alımı için gerçekletirdiği kurada yabancı uyruklu bir kişinin çalışma hakkı kazanması tepkilere neden oldu. Kura sonucunu açıklayan görevlinin “Abdelrahman Abdelattey Kafrelshık” ismini okumasıyla tüm salon “Yuh” çekmeye başladı. Kafrelshık’ın 1 yıl önce Mısır vatandaşlığından Türk vatandaşlığa geçtiği öğrenildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) 1500 işçi alımı için dün kura çekimi gerçekleştirildi. Kurada 1 yıl önce Türk vatandaşlığına geçen Mısırlı bir kişinin çıkması tepkilere neden oldu.

2 YABANCI UYRUKLU KURAYA GİRDİ

TTK’nın Resmi Gazete’de yayınlanan ilanında işçilerin 1500’ü Zonguldak, 400’ü Bartın ve 100’ü için de Karabük’te ikamet etme şartı getirildi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunlu tutulmadı. Daha sonra kuraya girmeye hak kazananların listesi yayınlandı. Zonguldak‘ta kuraya girmeye hak kazanan 26 bin 54 kişi arasında, Afganistan vatandaşı Gholam Moradi ve Mısır vatandaşı olup sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçin Abdelrahman Abdelattey Kafrelshık yer aldı.

 

DAKİKALARCA YUHALADILAR

TTK’nın kura çekimi dün Site Spor Salonu’nda yapıldı. Bir yıl önce Türk vatandaşlığına geçen Abdelrahman Abdelattey işe girme hakkı kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın da katıldığı kura çekiminde, Abdelattey’in isminin kurada çıkmasının ardından Zonguldaklılar durumu protesto etti. Salonda dakikalarca yuhalama sesi yükseldi.

“ZONGULDAKLI DURURKEN, MISIRLI İŞE GİRDİ”

Duruma tepki gösteren CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Zaten kuradan başvuruyu yapan genç işsizlerin yüzde 5,75’i çıkacaktı. O 5,75’in önüne de Mısır doğumlu bir vatandaş çıktı. Bu konularda defalarca kez uyarı yaptık. Yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlarının, Zonguldaklıların önüne geçmemesi için tedbir alın dedik ama İŞKUR kuraya girebilecekler listesinin birinci sırasındaki Mısır doğumlu kişi kuradan çıktı. Ortada büyük bir haksızlığın oluşmasına neden olundu” dedi.

AK PARTİLİ VEKİLDEN AÇIKLAMA

AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu ise kuraya girmeye hak kazananların listesinin yayınlanmasının ardından gelen tepkiler üzerine geçen günlerde, şu yazılı açıklamayı yapmıştı:

“T.C. kimlik numarası 990……730 olan Gholam Moradi’nin Takhar/Afganistan doğumlu olduğu anlaşılmış olup, Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde kişinin Türk vatandaşı olmadığı; Abdelrahman ABdelattey Kafrelshık/MISIR doğumlu olup Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde kişinin 13 Mayıs 2022 Türk vatandaşlığına geçtiği, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Maden Mühendisliği okuduğu ve Eylül ayında Zonguldak ikameti tescil edildiği bilgisi tarafımıza verilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir