Pazar, Nisan 14

Eskişehir Valiliği, Octoberfest’i iptal etti

Eskişehir Valiliği, 14-15 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan Octoberfest’e yasaklama kararı getirdi. Yapılan açıklamada huzur ortamının bozulmaması ve genel asayişin korunması amacıyla yasaklandığı söylendi.

Eskişehir‘de 14-15 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan Octoberfest, kamu güveni ve suç işlenmesinin önlenmesi gerekçesiyle valilik tarafından yasaklandı.

GENEL ASAYİŞİN KORUNMASI İÇİN İPTAL EDİLDİ

Eskişehir Valiliği resmi internet sitesinden yasaklama kararına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile İlimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz Odunpazarı ilçesi Orhangazi Mahallesi sınırlarında yer alan Botanik Park içerisindeki işletmede 14 -15 Ekim 2023 tarihlerinde yapılacağı öğrenilen festival (işletmenin ruhsatında kapasitesi ve çalışma saatleri belirtilmiş haklar saklı kalmak kaydıyla) Eskişehir Valiliğinin 11.10.2023 tarih ve 317 sayılı kararı ile 14.10.2023 tarihi saat: 00.01 ile 15.10.2023 tarihi saat: 24.00’a kadar (2) gün süre ile yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Eskişehir Valiliği, Octoberfest'i iptal etti

ÇUKUROVA ROCK FESTİVALİ DE İPTAL EDİLECEKTİ

Adana Valiliği de dün etkinliğin başlamasına saatler kala Çukurova Rock Festivali’ne izin vermediğini açıklamıştı. Valilik, etkinliğin yapılacağı yerde alkol satışı yapan iş yerlerinin bulunmasından dolayı cinsel saldırı ve kasten yaralama gibi olaylar olabileceği nedeniyle güvenlik endişesi yaşandığını belirtmişti. Çukurova Rock Festivali ile ilgili yasak kararı Adana İdare Mahkemesi’nden döndü. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı sonrası kapılarını 18 yaş üstü kişilere açan festivalde kısa süreli gerginlik de yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir